Coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, iż herbata posiada wiele walorów prozdrowotnych. Głównymi składnikami herbaty, którym przypisuje się korzystny wpływ na zdrowie są polifenole.Ich działanie antyoksydacyjne sprawia, że herbata może pełnić wiele dobroczynnych funkcji w organizmie.Największą zawartość polifenoli mają herbaty parzone przez około 10 minut.
Poza właściwościami antyoksydacyjnymi polifenolom zawartym w herbacie przypisuje się działanie stymulujące system immunologiczny, zmniejszające absorpcję cholesterolu we krwi oraz korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej, przez hamowanie wzrostu niekorzystnych bakterii.
Herbata spożywana w zwyczajowych ilościach jest napojem nieszkodliwym dla zdrowia. Jej negatywne skutki mogą wystąpić w przypadku spożywania dużych jej ilości. Wynika to z nadmiernego spożycia kofeiny oraz wiązania przez polifenole z herbaty żelaza z pokarmu, co ogranicza jego absorpcję w przewodzie pokarmowym nawet o blisko 80%! W przypadku problemów z niedokrwistością nie należy więc popijać posiłków herbatą.
Dodatkowo, w dzień po dniu herbaty, 22 maja przypada EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ. Wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 uważa się za nadwagę, a powyżej 30 za otyłość. Problem urósł do rozmiarów epidemii, a ponad 4 miliony ludzi umiera każdego roku z powodu nadwagi lub otyłości.Te dwa święta można powiązać ze sobą biorąc pod uwagę funkcję zielonej herbaty wspomagającej leczenie otyłości oraz skuteczne zwalczanie cholesterolu we krwi.
Twój komentarz